Even as a child I loved magic, illusions, spells and lines. He learned tricks to fool and amuse others. I wanted to understand how to distract and momentarily change my audience's perception of the world. Bookseller, copywriter, eCommerce Business Developer, marketing manager, occasional actor and writer. My career may seem diverse, but all my occupations so far have one thing in common. As in magic, they use processes, techniques and tactics that can convince your brain about things that are abstract at first glance and may not seem real, making them seem more real than if they weren't.
This site is currently under construction. Mainly for my personal needs, to have a place to store my articles, texts, researches and other materials. However, if you are interested in behavioral marketing, digital communication, new media or storytelling, leave your email below.
I'll get back to you when it's done.
thanks for the email, I'll get back to you... promise
Oops, there was an error sending your message.Please try again later.
Don’t take me wrong. I had an amazing job working for the best company. I was leading Innovations and eCommerce marketing in 120 countries, traveling around the world, tasting food from different cultures and building with LEGO bricks all day every day for many years. I even told my husband and friends: “I will never leave LEGO office. I´m going to grow old and die with bricks in my hands.” But inside, I felt something was wrong, and one day, that something turned my life upside down.
The emergent field of epimemetics borrows concepts from genetics and epigenetics to explore the dynamics of meme evolution, particularly focusing on the role of creativity. Memes, understood as units of cultural transmission, evolve in complex sociocultural environments. This paper proposes that epimemetics changes—alterations in the expression or transmission of a meme influenced by creative input—may play a critical role in meme evolution and cultural adaptation.
Ivan Sutherland, označovaný za otce rozšířené reality (AR), v roce 1968 vynalezl první AR systém s názvem "The Sword of Damocles". Tento systém umožňoval uživateli vidět virtuální objekty v reálném světě pomocí brýlí na hlavě. Tyto brýle byly napojeny na počítač, který byl schopen generovat 3D objekty, které se pak uživateli zobrazovaly před očima. Sutherlandova "Sword of Damocles" byla revolučním počinem, protože poprvé představila koncept rozšířené reality a ukázala, že je možné spojit virtuální svět s tím reálným. Tyto technologie se staly základem pro vývoj rozšířené reality v průběhu let a dnes jsou široce využívány v mnoha odvětvích. Jeho práce ukázala, že rozšířená realita má obrovský potenciál pro budoucnost a představuje klíčový okamžik v historii počítačového vizuálního výzkumu..
...aneb prezidentské volby 2023 Jako člověk, který se digitálnímu marketingu, novým médiím a propagandě věnuje nějakou tu dobu, před pár týdny mě napadla myšlenka. Taková ta druhu, co by bylo kdyby. Trochu z nudy, přiznám se, nečekal jsem, že by se to opravdu mohlo stát. Když Andrej Babiš ohlásil svoji kandidaturu na hrad, z pár poznámek na papíře jsem si vytvořil malé myšlenkové cvičení. Píšu si hlavně pro sebe . Pokud ostatní v tom uvidí nějaký přínos, tak budu jedině rád, ale tento text rozhodně nemá ambici nějakého odborné studie. Prostě... kdybych vytvářel prezidentskou kampaň pro Andreje Babiše, jak bych asi postupoval já?
aneb pohádka o čtyřech dějstvích Používáme je každý den. Ovlivňují nás možná víc, než tušíme. Přitom je jenom málo lidí, kteří ví, jak doopravdy fungují. Pojďme se podívat na základní rámec toho, co jsou sociální média, a jaké principy používají a využívají. Musím podotknout, že na toto téma bych mohl napsat celou plejádu textů, tento příspěvek má být opravdu jenom základním přehledem. Ale nebojte! Další příspěvky budou pokračovat.