Blog Layout

Ivanu Sutherland - Otec Rozšířené Reality

Tomas LeBrun • úno 06, 2023

Ivan Sutherland, označovaný za otce rozšířené reality (AR), v roce 1968 vynalezl první AR systém s názvem "The Sword of Damocles". Tento systém umožňoval uživateli vidět virtuální objekty v reálném světě pomocí brýlí na hlavě. Tyto brýle byly napojeny na počítač, který byl schopen generovat 3D objekty, které se pak uživateli zobrazovaly před očima.


Sutherlandova "Sword of Damocles" byla revolučním počinem, protože poprvé představila koncept rozšířené reality a ukázala, že je možné spojit virtuální svět s tím reálným. Tyto technologie se staly základem pro vývoj rozšířené reality v průběhu let a dnes jsou široce využívány v mnoha odvětvích.


Jeho práce ukázala, že rozšířená realita má obrovský potenciál pro budoucnost a představuje klíčový okamžik v historii počítačového vizuálního výzkumu..



Ivan Sutherland se narodil se 17. července 1938 v Nebrasce a v roce 1960 získal bakalářský titul v oboru elektrotechnika na Caltech Institute. Poté pokračoval v magisterském studiu na MIT, kde se stal asistentem profesora elektrotechniky a computer science, Marvina Minskyho.


V roce 1963 Ivan Sutherland absolvoval PhD na MIT, kde se zaměřil na výzkum v oboru počítačové grafiky. Během svého výzkumu založil první grafické workstation a v roce 1968 publikoval svůj památný článek "The Ultimate Display". Tento článek popsal mimo jiné použití počítače jako nástroje pro vytváření a uchovávání virtuálního světa a stal se základem pro vývoj virtuální a rozšířené reality.


Po dokončení svého výzkumu na MIT se Ivan Sutherland stal profesorem na Harvard University a poté na University of Utah. Zde vedl tým, který se zaměřil na výzkum a vývoj virtuální reality. V roce 1974 založil společnost |Evans and Sutherland, která se stala jednou z prvních firem zabývajících se virtuální a rozšířenou realitou.


Během své kariéry získal Ivan Sutherland mnoho ocenění a uznání, včetně National Medal of Science, Turingovy ceny a Willeyho týdne award. Jeho práce má významný vliv na vývoj počítačové grafiky, virtuální reality a rozšířené reality a z něj se stal jedním z nejvýznamnějších výzkumníků v oboru.


"Displej připojený k digitálnímu počítači nám dává šanci seznámit se s pojmy, které nejsou ve fyzickém světě realizovatelné. Je to zrcadlo do matematické říše divů."

- Ivan Sutherland


---


Damoklův meč


"The Sword of Damocles" je jedním z prvních systémů rozšířené reality. Byl navržen jako interaktivní vizuální systém, který umožňuje uživateli pohybovat se po prostoru, a přitom vidět a ovládat objekty ve virtuálním světě. 


Princip fungování systému byl založen na sledování pohybu hlavy uživatele a následné změně perspektivy virtuálního prostoru podle toho. Damoklům meč byl vybaven datovými brýlemi, které přenášely 3D virtuální obraz do reálného světa.


Celkově se jedná o pionýrský systém, který představil myšlenku virtuální reality jako interaktivního prostoru a otevřel tak cestu k dalšímu vývoji a využití technologií VR a AR. Principy "The Sword of Damocles" zařízení jsou dodnes základem technologie, kterou nyní používá většina VR Headsetů.


Ivan Sutherland pojmenoval svůj AR vynález jako odkaz na starou řeckou pověst o králi jménem Dionýsios, který si jednou postěžoval svému sluhovi Damoklovi, že vládnutí je těžké. Ten mu odvětil, že by si to s ním hned vyměnil. Tak mu král vyhověl. Damokles byl povýšen a na oslavu mu byla vystrojena hostina plná krásných žen, luxusu a delikates. Nad jeho hlavu ale v půlce večera zavěsil král Dionýsios meč, který držela tenká nitka. Když to Damokles uviděl už pro strach neviděl to bohatství a krásu, a okamžitě se vzdal svého místa i povýšení.


Od té doby se fráze "Damoklův meč" stala symbolem neustálého hrozícího nebezpečí nebo nevyhnutelného neštěstí, které je spojeno s úspěchem či mocí. Stejným způsobem Ivan Sutherland chtěl, aby název jeho vynálezu symbolizoval, jak AR technologie může být nápomocná, ale také může představovat potenciální nebezpečí pro společnost.


---




Dalle-2 Evolution
By Tomas LeBrun 05 Jun, 2023
The emergent field of epimemetics borrows concepts from genetics and epigenetics to explore the dynamics of meme evolution, particularly focusing on the role of creativity. Memes, understood as units of cultural transmission, evolve in complex sociocultural environments. This paper proposes that epimemetics changes—alterations in the expression or transmission of a meme influenced by creative input—may play a critical role in meme evolution and cultural adaptation.
AR marketing augemented reality
By Tomas LeBrun 06 Feb, 2023
Rozšířená realita: Revoluce v Marketingu, která se ještě neděje
By Tomas LeBrun 31 Oct, 2022
...aneb prezidentské volby 2023 Jako člověk, který se digitálnímu marketingu, novým médiím a propagandě věnuje nějakou tu dobu, před pár týdny mě napadla myšlenka. Taková ta druhu, co by bylo kdyby. Trochu z nudy, přiznám se, nečekal jsem, že by se to opravdu mohlo stát. Když Andrej Babiš ohlásil svoji kandidaturu na hrad, z pár poznámek na papíře jsem si vytvořil malé myšlenkové cvičení. Píšu si hlavně pro sebe . Pokud ostatní v tom uvidí nějaký přínos, tak budu jedině rád, ale tento text rozhodně nemá ambici nějakého odborné studie. Prostě... kdybych vytvářel prezidentskou kampaň pro Andreje Babiše, jak bych asi postupoval já?
Salvator Dalí Social Media - created by DALL.E 2
By Tomas LeBrun 30 Oct, 2022
aneb pohádka o čtyřech dějstvích Používáme je každý den. Ovlivňují nás možná víc, než tušíme. Přitom je jenom málo lidí, kteří ví, jak doopravdy fungují. Pojďme se podívat na základní rámec toho, co jsou sociální média, a jaké principy používají a využívají. Musím podotknout, že na toto téma bych mohl napsat celou plejádu textů, tento příspěvek má být opravdu jenom základním přehledem. Ale nebojte! Další příspěvky budou pokračovat.
By Tomas LeBrun 30 Oct, 2022
vybráno z podmínek největších sociálních platform
Share by: